Kolejny długi weekend spędzasz w biurze albo znowu wziąłeś pracę ze sobą na grilla?
Nie pamiętasz, kiedy ostatnio beztrosko spędzałeś majówkę, a nie prowadzisz własnej firmy, która w tym czasie zbiera najlepsze żniwo.
Być może za cenę wolnego czasu i równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym dałeś się zamknąć w złotej klatce? Sprawdź tutaj.
Kiedy powiedzieć sobie dość i zmienić pracę?
Decyzja o zmianie pracy należy do tych najtrudniejszych, zwłaszcza jeśli utknąłeś w niej od lat i od dawna nie brałeś udziału w rozmowach kwalifikacyjnych. Do tego spłacasz albo zamierzasz wziąć kredyt i zmiana wydaje Ci się ryzykowna. A ponadto wyznajesz zasadę: „lepsze zło znane niż nieznane”.
Jeśli jednak czujesz, że Twoja równowaga jest mocno zachwiana na niekorzyść życia prywatnego, rozwoju zawodowego, chęci spełnienia, poczucia doceniania także finansowego, zastanów się, co musi się stać, żebyś postanowił szukać nowego pracodawcy. Kiedy wymówki już nie mają sensu i nadszedł czas zmienić pracę?
Oto 15 sygnałów, które powinny dać Ci do myślenia, że czas zmienić pracę?
1. Co weekend dopada Cię syndrom niedzielnego popołudnia
Każdą niedzielę masz zmarnowaną wizją poniedziałku – nie szkoda Ci każdego weekendu?2. Każdego ranka na myśl o pracy robi Ci się słabo
Nie żartuję. Mówię tu o dosłownych odczuciach, kiedy zbiera Ci się na mdłości na samo wspomnienie o tym, że masz znowu pójść do biura, zadzwonić do klienta, uczestniczyć w tzw. bardzo ważnym spotkaniu itd. – jeśli nie jesteś w ciąży to nie ma sensu się męczyć 😉3. Rutyna
Czasami rutyna jest wskazana i może być korzystna. Są takie chwile w życiu, kiedy jej potrzebujemy, zwłaszcza jeśli czekają Cię zmiany albo nowe wyzwania w innej dziedzinie, np. masz zostać rodzicem, jesteś w trakcie przeprowadzki, organizujesz wyprawę marzeń, wówczas mała stabilizacja w pracy jest pomocna. Jeśli jednak dopadła Cię stagnacja i nuda Cię dobija, nie masz szans na rozwój, czujesz się jak w filmie „Dzień Świstaka” – to jest ten moment, aby porozmawiać z szefem o nowych wyzwaniach albo szukaj ich poza firmą.
4. Nie masz szans na awans ani poziomy ani pionowy ( a chciałbyś awansować).
Twoje umiejętności nie są doceniane lub firma nie prowadzi rekrutacji wewnętrznej. Nie dostajesz ciekawych projektów, omijają Cię awanse, choć o nie zabiegasz. Firma prowadzi rekrutację zewnętrzną na interesujące Cię stanowiska, a może dostajesz zadania poniżej swoich kompetencji – to raczej znaczy, że Cię nie chcą, więc czemu nie wyprzedzić ruchu szefa?
5. Nie masz ustalanych celów i nie dostajesz informacji zwrotnej
Nawet jeśli w Twojej firmie nikt nie słyszał o zarządzaniu przez cele, to każdy szanujący się menadżer powinien określić cele swoim podwładnym, a przynajmniej to, jakie są jego wymagania. Jeśli nie wiesz, za co jesteś rozliczany, to skąd masz wiedzieć, czy dobrze wykonujesz swoją pracę i czy szef jest z Ciebie zadowolony. A jak przyjdzie co do czego, to podziękuje Ci, bo nie spełniasz jego oczekiwań, choć sam ich nie wyartykułował.
6. Twój szef nie ma dla Ciebie czasu, a wręcz Cię unika ( albo nie wie, jak masz na imię 😉 )
Hmmm, pozostawię bez komentarza, bo może masz to gdzieś albo jest Ci to na rękę.7. Twoja pensja pozostaje bez zmian, a obowiązków przybywa
Zanim rzucisz papierami, przygotuj się do negocjacji swojej podwyżki. Jak to zrobić skutecznie, to osobny temat ( paniom polecam SKUTECZNĄ KOBIETĘ, która uczy jak to robić 😉 ) Jeśli to nie da efektu, wtedy tak – szukaj pracy.8. Twoje wartości kłócą się z wartościami firmy albo szef sugeruje Ci wątpliwe moralnie rozwiązania
Jeśli robisz coś wbrew sobie, to jak długo jesteś w stanie, robiąc to, patrzeć w lustro? Jeśli dochodzi do tego działanie na pograniczu prawa, to wierz mi, że konsekwencje spadną na Ciebie, nie na szefa. On się wszystkiego wyprze, chyba że będziesz mieć polecenie służbowe na piśmie.
9. Nie widzisz w swojej pracy nic pozytywnego
Wszystkie projekty, nowe inicjatywy wydają Ci się bezsensu. Zacząłeś podcinać skrzydła współpracownikom, stałeś się malkontentem, jesteś generalnie na nie. Jeśli nawet za brzydką pogodę i wszystko, co złe spotyka Cię w życiu obwiniasz swoją pracę – to jest ten moment.